Úvod do problematiky
Definícia škody a ušlého zisku
Škodou sa rozumie: ,, ujma, ktorá nastala v majetkovej sfére poškodeného a je objektívne vyjadriteľná všeobecným ekvivalentom, t.j. peniazmi. Môže ísť nielen o škodu na majetku, škodu na zdraví, škodu spôsobenú zamestnancom či zamestnávateľom na pracovisku vrátane otázky pracovných úrazov, ale aj o škodu vzniknutú v podnikateľskom prostredí.
Kto poruší svoju povinnosť zo záväzkového vzťahu, je povinný nahradiť škodu tým spôsobenú druhej strane, ibaže preukáže, že porušenie povinností bolo spôsobené okolnosťami vylučujúcimi zodpovednosť."
Kto zodpovedá za škodu spôsobenú zavinením iného, má proti nemu postih."
Na to, aby bolo možné domáhať sa nároku na náhradu škody, je potrebné splniť predpoklady vzniku zodpovednosti za škodu. Vo všeobecnosti sa rozlišujú štyri predpoklady: (i) porušenie právnej povinnosti, (ii) vznik škody, (iii) príčinná súvislosť medzi porušením právnej povinnosti a vzniknutou škodou a (iv) zavinenie toho, kto škodu spôsobil
,,Poškodená strana nemá nárok na náhradu škody, ak nesplnenie povinností povinnej strany bolo spôsobené konaním poškodenej strany alebo nedostatkom súčinnosti, na ktorú bola poškodená strana povinná."
,,Za škodu sa považuje tiež ujma, ktorá poškodenej strane vznikla tým, že musela vynaložiť náklady v dôsledku porušenia povinnosti druhej strany
Vo všeobecnosti sa skutočnou škodou rozumie "...taká ujma, ktorá znamená zmenšenie majetkového stavu poškodeného oproti stavu pred škodovou udalosťou
"Dokud dlužník nezaplatil dlužnou částku svému věřiteli, nemůže úspěšně uplatnit nárok na její náhradu z titulu odpovědnosti třetí osoby za škodu, neboť škoda mu zatím nevznikla; samotná existence pohledávky věřitele vůči dlužníku ani soudní rozhodnutí o povinnosti dlužníka zaplatit dluh není totiž skutečnou škodou ani ušlým ziskem."
Pri poškodení novej, nepoužitej veci sa vychádza z obstarávacej ceny veci v čase poškodenia.
U použitej veci platí pravidlo, že pri určovaní ceny v čase poškodenia sa vychádza z ceny obvyklej, ktorá predstavuje cenu, za ktorú je možné kúpiť vec rovnakého stavu, kvality a vlastností
Ušlý zisk predstavuje hodnotu, ktorý by podnik alebo jednotlivec dosiahol, ak by nedošlo k určitým prekážkam alebo udalostiam, ktoré ovplyvnili jeho podnikateľskú činnosť. Tento typ straty je často predmetom ekonomických analýz v rámci súdnych sporov, poistení alebo pri riešení zmluvných sporov. Ušlý zisk môže vzniknúť z dôvodu fyzického poškodenia majetku, prerušenia výroby, nesplnenia zmluvných povinností, zásahov do práv, či iných udalostí, ktoré bránili v dosiahnutí plánovaných výnosov.
Ako sa ušlý zisk vypočítava?
Pri výpočte ušlého zisku sa využívajú komplexné ekonomické analýzy a predikčné modely, ktoré berú do úvahy:
- Historické finančné výsledky – Analyzujeme minulé výnosy a ziskovosť, aby sme na základe trendov odhadli predpokladaný zisk.
- Trhové podmienky a konkurenčné prostredie – Posudzujeme vplyv externých faktorov, ako sú konkurenčné zmeny alebo ekonomické trendy, ktoré by mohli ovplyvniť očakávaný zisk.
- Špecifiká odvetvia – Každé odvetvie má jedinečné faktory, ktoré môžu ovplyvniť dosahovanie ziskov, a preto pri výpočtoch zohľadňujeme odvetvové špecifiká.
- Predikcie budúceho vývoja – Odhadujeme, aké výnosy by podnik mohol dosiahnuť v prípade, že by nedošlo k obmedzeniam alebo udalostiam, ktoré zisk priamo ovplyvnili.
Prečo je ocenenie ušlého zisku dôležité?
Ušlý zisk je významným ekonomickým ukazovateľom, ktorý pomáha podnikateľom, právnikom aj poisťovniam objektívne stanoviť hodnotu škôd a strát spôsobených rôznymi udalosťami. Správne ocenenie ušlého zisku je kľúčové pre:
- Súdne spory a náhradu škôd – Ocenenie je často rozhodujúce pri určovaní kompenzácie za ekonomické straty spôsobené inou stranou.
- Poistné udalosti – Poisťovne môžu ocenenie ušlého zisku využiť pri stanovení výšky poistného plnenia v prípadoch, kedy poistník utrpel finančné straty.
- Podnikateľské rozhodovanie – Presné pochopenie ušlého zisku pomáha podnikom lepšie analyzovať a manažovať riziká spojené s ich podnikaním.
PERSONALISTIKA A MZDY
1. Oceňovanie ušlého zárobku pri pracovných úrazoch alebo chorobách z povolania
- V prípade pracovných úrazov alebo chorôb z povolania je často potrebné vyčísliť ušlý zárobok zamestnanca. Tento znalecký posudok zahrňuje hodnotenie potenciálneho príjmu, ktorý zamestnanec mohol dosiahnuť, ak by nedošlo k úrazu alebo ochoreniu, ako aj jeho možnosti na ďalší príjem alebo návrat do zamestnania.
- Odborný posudok v tomto prípade slúži ako podklad pre súdne konania alebo poistné plnenie.
2. Posudok pri neplatnom ukončení pracovného pomeru
- Ak zamestnanec podá žalobu na zamestnávateľa kvôli neoprávnenému prepusteniu alebo ukončeniu pracovného pomeru, znalecký posudok môže poskytnúť kvalifikované ocenenie ušlého príjmu a súvisiacich nárokov zamestnanca.
- Zahŕňa prepočítanie mzdy, odmeny a benefitov, ktoré by zamestnanec obdržal, ak by nebol prepustený neplatne.
3. Posudok na výšku primeranej mzdy a odmien
- Zamestnanci alebo odborové organizácie niekedy potrebujú posúdiť, či je výška mzdy primeraná vo vzťahu k priemyselným štandardom, náročnosti práce alebo pracovným podmienkam. Znalecký posudok môže pomôcť určiť primeranosť odmeňovania voči štandardom trhu.
- V prípadoch, kde sa mzda zamestnanca výrazne líši od priemyselného priemeru, posudok umožňuje objektívne posúdiť, či je mzda adekvátna a spravodlivá.
5. Posudok pri diskriminácii alebo nerovnosti v odmeňovaní
- Ak sa zamestnanec domnieva, že bol diskriminovaný (napríklad na základe pohlavia, veku, rasy alebo iných faktorov), znalecký posudok môže posúdiť, či existujú dôkazy o nerovnosti v odmeňovaní alebo pracovných podmienkach.
- Posudok skúma, či sú rozdiely v odmeňovaní opodstatnené objektívnymi dôvodmi, alebo či existuje dôvodné podozrenie na diskrimináciu.
6. Posudok pre účely náhrady nákladov na školenie a vzdelávanie
- V prípadoch, kedy zamestnanec absolvoval nákladné školenia alebo tréningy financované zamestnávateľom, a následne predčasne odišiel z pracovného pomeru, môže byť potrebný znalecký posudok na výpočet náhrady nákladov na školenie.
- Znalecký posudok pomáha presne vypočítať zostatkovú hodnotu školení alebo tréningov,
7. Výpočet nároku na nemocenské dávky pri pracovnej neschopnosti
- Pri posudzovaní nároku na nemocenské dávky sa znalecký posudok môže zamerať na prepočet dávok, ktoré by zamestnanec dostal v prípade dlhodobej pracovnej neschopnosti.
- Zahŕňa analýzu výšky dávok na základe predchádzajúcich príjmov, obdobia prispievania do poistenia a zohľadnenia rôznych sociálnych a legislatívnych faktorov ovplyvňujúcich výpočet.
ÚČTOVNÍCTVO A DAŇOVNÍCTVO
1. Posudky na účely transferového oceňovania
- Transferové oceňovanie je dôležité pre spoločnosti, ktoré obchodujú so spriaznenými subjektmi (napr. materská a dcérska spoločnosť). Znalecký posudok môže preveriť, či sú transferové ceny v súlade s trhovými podmienkami a nepredstavujú riziko daňového úniku.
- Posudok v tomto prípade pomáha zabezpečiť, že ceny medzi spriaznenými subjektmi sú nastavené transparentne a v súlade s legislatívou.
2. Posudky pri fúziách, akvizíciách a zlučovaní podnikov
- Pri fúziách a akvizíciách je často potrebné oceniť podnik, jeho aktíva a záväzky. Znalecký posudok v tomto prípade zahŕňa komplexnú analýzu finančných výkazov, výpočet trhovej hodnoty aktív a analýzu záväzkov.
- Cieľom je stanoviť objektívnu hodnotu podniku pre účely predaja, zlúčenia alebo rozhodovania o ďalších investíciách.
3. Znalecké posudky pri finančných podvodoch a nesprávnostiach v účtovníctve
- V prípade podozrenia na finančný podvod alebo účtovné nezrovnalosti, znalecký posudok slúži na detailnú analýzu účtovných dokumentov, identifikáciu chýb či nezrovnalostí, ako aj určenie výšky škody.
- Tento typ posudku môže byť dôležitým podkladom pri súdnych sporoch alebo pri oznamovaní nesprávností kontrolným úradom.
4. Oceňovanie pohľadávok a záväzkov pri reštrukturalizácii alebo likvidácii podniku
- Pri reštrukturalizácii alebo likvidácii je potrebné vyčísliť pohľadávky a záväzky podniku, aby sa dosiahla spravodlivá likvidácia aktív a uspokojenie veriteľov.
- Znalecký posudok pomáha stanoviť reálnu hodnotu aktív a záväzkov a zabezpečuje, aby všetky účtovné položky boli zahrnuté správne a v súlade s legislatívou.